Jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek transportowy?

Praca kierowcy ciężarówki nie polega jedynie na kierowaniu zestawem i przemierzaniu europejskich dróg. Znaczna część pracy kierowcy dotyczy dopilnowania, by przewożony ładunek został prawidłowo załadowany oraz zabezpieczony na czas transportu. Kwestia zabezpieczenia ładunku określona jest w przepisach i nieprawidłowe wykonanie tej czynności może spowodować nałożenie na kierowcę i przewoźnika mandatu przez policję czy inną służbę kontroli transportu. Oprócz kary pieniężnej większe znaczenie ma jednak bezpieczeństwo na drodze. Źle zabezpieczony ładunek stanowi realne zagrożenia dla zdrowia i życia uczestników ruchu.
Prawidłowe zabezpieczenie ładunku.
Prawidłowe zabezpieczenie ładunku przed rozpoczęciem transportu towaru leży w głównej mierze po stronie kierowcy. Nie może on ruszyć w drogę dopóki nie upewni się, że towar jest załadowany prawidłowo i nie będzie w stanie podczas jazdy zmienić swojego położenia na naczepie. Najpowszechniejszym sposobem zabezpieczenia niemal każdego towaru są pasy transportowe. Atestowane pasy transportowe, w komplecie z napinaczami do zapinania, stanowią podstawowy element wyposażenia, w który każdy przewoźnik zobowiązany jest wyposażyć każdą ciężarówkę ze swojej floty.
Jakie towary zabezpieczać pasami?
Zabezpieczenie pasami transportowymi dotyczy niemal każdego rodzaju ładunku przewożonego w najbardziej popularnych naczepach typu "firanka". Im wyższy ładunek i im wyżej ulokowany środek ciężkości, tym konieczniejsze staje się zabezpieczenie przed przemieszczeniem. Towary umieszczone na paletach wymagają zwykle jednego pasa transportowego na jeden rząd palet. Przy ustawieniu po 3 sztuki w rzędzie daje to konieczność posiadania 11 dobrej jakości pasów, przy ustawieniu po 2 sztuki - aż 16. Jest to ilość absolutnie minimalna, która powinna być na wyposażeniu każdego kierowcy ciężarówki.
W transporcie drogowych przewożone są jednak także towary bez palet, o nieregularnych kształtach. Mogą to być maszyny, rusztowania, deski, role papieru, elementy stalowe, mniejsze pojazdy i sprzęty. Odpowiednie zabezpieczenie takich ładunków wymaga posiadania doświadczenia i wyobraźni. Stosując odpowiednie i dobrej jakości pasy transportowe należy kierować się rozsądkiem, myśleć do przodu i pamiętać, że lepiej użyć ich więcej niż za mało.
Jak układać pasy?
Podstawową formą ułożenia pasa transportowego jest przerzucenie go przez towar górą z dwoma punktami zaczepienia - po obu stronach naczepy każdy. Czasami przydatne jest zapięcie pasów na każdym przewożonym elemencie na krzyż, szczególnie jeśli jest to element niestabilny czy wysoki. Na duże elementy, np ułożone wysoko luźne deski, używamy trzech czy nawet czterech pasów transportowych. Należy pamiętać, że towar podczas transportu zawsze ulegnie minimalnym zmianom pozycji, a pasy transportowe są zdolne w pewnym zakresie pracować. Dlatego nie należy owijać nimi towaru ani robić żadnych supłów.
Przy zabezpieczaniu towaru pasami transportowymi należy poznać mechanizm obsługi napinaczy. Jest kilka rodzajów napinaczy do pasów i różnią się one od siebie sposobem wkładania pasa. Niewłaściwe włożenie pasa w pewne typy napinaczy może doprowadzić do problemu z odpięciem pasa na rozładunku, aż po konieczność jego przecinania. Kolejną ważną kwestią jest jakość pasów - należy wybierać te z atestami oraz na bieżąco kontrolować ich jakość i używać plastikowych narożników na ostre krawędzie towaru, by zabezpieczyć pas przed przetarciem czy przecięciem. Zużyte, ponadrywane i przetarte pasy transportowe należy na bieżąco wymieniać na nowe i w pełni wartościowe.
Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź